[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 5، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1396 ) ::
جلد 5 شماره 1 صفحات 22-29 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر مدل مراقبت مشارکتی بر حمایت اجتماعی و خودکارآمدی عمومی سالمندان
میلاد برجی ، مینو متقی
دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اصفهان (خوراسگان)، اصفهان، ایران ، bori_milad@yahoo.com
چکیده:   (2650 مشاهده)

مقدمه: سالمندی در قرن حاضر به دلیل افزایش امید به زندگی و کم شدن میزان تولد در دنیا، به یک پدیده مهم و جهانی تبدیل شده است. سالمندی باعث تغییراتی در میزان حمایت اجتماعی و خودکارآمدی عمومی می‌شود. به همین دلیل پژوهش حاضر با هدف تعیین تأثیر مدل مراقبت مشارکتی بر حمایت اجتماعی و خودکارآمدی عمومی سالمندان شهر ایلام انجام شد.

روش کار: کارآزمایی بالینی تصادفی سازی شده حاضر با داشتن گروه‌های آزمون و کنترل در فاصله‌های زمانی اندازه گیری قبل از مداخله، یک، دو و سه ماه بعد از انجام مداخله بر روی سالمندان شهر ایلام در سال 1395 انجام شد. تعداد 80 نفر از سالمندان به روش تخصیص تصادفی در دو گروه آزمون (40 نفر) و شاهد (40 نفر) قرار داده شدند. سپس آموزش‌های مبتنی بر مدل مراقبت مشارکتی در 5 جلسه 90-60 دقیقه‌ای و در 3 ماه اجرا گردید. مدل مراقبت مشارکتی شامل مراحل انگیزش، آماده سازی، درگیری سازی و ارزشیابی می‌باشد. داده‌ها با استفاده از پرسشنامه حمایت اجتماعی دوک (Duke Social Support Scale) و پرسشنامه استاندارد خودکارآمدی عمومی (GSE) جمع آوری شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم ازار SPSS20 انجام گردید.

یافته‌ها: یافته‌های مطالعه حاضر نشان داد که قبل از مداخله بین حمایت اجتماعی و خودکارآمدی عمومی سالمندان گروه آزمون و کنترل تفاوت آماری معنی داری مشاهده نشد (5/0 < P) اما بعد از اجرای مداخله، سالمندان گروه آزمون در ماه‌های دوم و سوم بعد از انجام مداخله از حمایت احتماعی بالاتر و در ماه‌های اول تا سوم بعد از انجام مداخله از خودکارآمدی عمومی بالاتری برخوردار بودند (5/0 > P). همچنین در هیچ کدام از ماه‌های اندازه گیری قبل و بعد از انجام مداخله، بین حمایت اجتماعی و خودکارآمدی عمومی سالمندان گروه کنترل تفاوت آماری معنی داری مشاهده نشد (5/0 < P).

نتیجه گیری: با توجه به اینکه اجرای مدل مراقبت مشارکتی باعث افزایش میزان حمایت اجتماعی و خودکارآمدی عمومی سالمندان شده بود، بنابراین اجرای این مداخله پرستاری در ارائه مراقبت‌های بالینی به سالمندن توصیه می‌گردد.

واژه‌های کلیدی: مدل مراقبت مشارکتی، سالمند، حمایت اجتماعی، خودکارآمدی عمومی
متن کامل [PDF 580 kb]   (976 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA codeXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Borji M, Motaghi M. The Effect of Collaborative Care Model on Social Support and General Self-Efficacy of the Elderly. IJPN. 2017; 5 (1) :22-29
URL: http://ijpn.ir/article-1-859-fa.html

برجی میلاد، متقی مینو. بررسی تأثیر مدل مراقبت مشارکتی بر حمایت اجتماعی و خودکارآمدی عمومی سالمندان. روان پرستاری. 1396; 5 (1) :22-29

URL: http://ijpn.ir/article-1-859-fa.htmlدوره 5، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه روان پرستاری Iranian Journal of  Psychiatric Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3768