:: دوره 6، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1397 ) ::
جلد 6 شماره 1 صفحات 19-25 برگشت به فهرست نسخه ها
پیش بینی کارکرد خانواده‌ بر مبنای الگوهای ارتباطی و حمایت اجتماعی ادراک‌ شده در دانشجویان متاهل پرستاری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان
محمدرضا فرشاد* ، سمانه نجارپوریان، مجتبی سلم آبادی
دانشگاه هرمزگان، بندرعباس، ایران ، mohamadfarshad70@gmail.com
چکیده:   (1173 مشاهده)
مقدمه: جو حاکم بر خانواده زمینه‌ساز بسیاری از مسائل افراد در تمامی مراحل زندگی است.وکارکرد خانواده تحت تاثیر عوامل متعددی است.  پژوهش حاضر با هدف پیش بینی کارکرد خانواده‌ بر مبنای الگوهای ارتباطی و حمایت اجتماعی ادراک‌ شده در پرستاران دانشگاه  علوم پزشکی هرمزگان صورت گرفت.
روش کار: این مطالعه توصیفی از نوع همبستگی بود. جامعه آماری پژوهش حاضر کلیه دانشجویان متاهل پرستاری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در سال تحصیلی 1396-1395 بودند. که با استفاده از جدول مورگان تعداد 221 نفر (126 مرد، 95 زن) که با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند و پرسشنامه عملکرد خانواده اپشتاین، بالدوین و بیشاب(1983)، الگوهای ارتباطی فیتزپاتریک و ریچی (1990) و حمایت ادراک‌شده واکس و همکاران(1986) را تکمیل نمودند. جهت تحلیل داده‌ها از نرم‌افزار 16 SPSS و برای بررسی فرضیه‌ها از آزمون همبستگی پیرسون و رگرسیون چندگانه به شیوه همزمان استفاده شد.
 یافته‌ها: نتایج نشان داد بین مؤلفه‌های الگوهای ارتباطی و حمایت اجتماعی ادراک‌شده با کارکرده خانواده رابطه مثبت و معنادار وجود دارد. مؤلفه‌های گفت‌وشنود، همنوایی، حمایت خانواده و دوستان می‌توانند به شکل معنی‌داری کارکرد خانواده را پیش‌بینی نمایند.
نتیجه‌گیری: الگوهای ارتباطی و حمایت اجتماعی، در عملکرد وکارآرایی خانواده جامعه پرستاران، نقش به سزایی را ایفا می‌کنند.
 
واژه‌های کلیدی: کارکرد خانواده‌، الگوهای ارتباطی، حمایت اجتماعی ادراک‌شده، پرستاران
متن کامل [PDF 443 kb]   (508 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۶/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۶/۱۲/۲۷


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها