:: دوره 6، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1397 ) ::
جلد 6 شماره 2 صفحات 11-1 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر برنامه ارتقای تاب‌آوری و مدیریت استرس بر بهزیستی روانشناختی، معنای زندگی، خوش‌بینی و رضایت از زندگی زنان بی‌سرپرست
مهدی خانجانی، فرامرز سهرابی، یوسف اعظمی*
گروه روان‌شناسی بالینی، دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران ، aazami67@gmail.com
چکیده:   (4900 مشاهده)
مقدمه: افراد دارای تاب‌آوری بالا، در شرایط استرس‌زا و موقعیت‌های ناگوار، سلامت روان‌شناختی خود را حفظ می‌نمایند و دارای سازگاری روان‌شناختی هستند. بنابراین پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی برنامه ارتقای تاب‌آوری و مدیریت استرس بر بهزیستی روانشناختی، معنای زندگی، خوش‌بینی و رضایت از زندگی زنان بی‌سرپرست انجام شد.
روش کار: روش پژوهش حاضر نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون- پس‌آزمون با گروه کنترل است. جامعه آماری شامل کلیه زنان تحت پوشش سازمان بهزیستی شهرستان خمین بود که تعداد 48 نفر به شیوه تصادفی ساده انتخاب و در دو گروه آزمایش و کنترل جایگزین شدند. داده‌ها با استفاده پرسشنامه بهزیستی روان‌شناختی ریف، پرسشنامه معنای زندگی کرامباف و ماهولیک، مقیاس خوش‌بینی شیرر و کارر و مقیاس رضایت از زندگی دینر جمع‌آوری شد و نتایج با استفاده از روش تحلیل کواریانس تک‌متغیره و چندمتغیره و نرم‌افزار SPSS 22 تحلیل گردید.
یافته‌ها: نتایج پژوهش نشان داد که برنامه ارتقای تاب‌آوری و مدیریت استرس باعث بهبود بهزیستی روان‌شناختی افراد گروه آزمایش می‌شود. به عبارتی، نتایج نشان داده که ارتقای تاب‌آوری و مدیریت استرس باعث بهبود مولفه‌های استقلال، تسلط بر محیط، رشد شخصی، ارتباط مثبت با دیگران، هدف‌مندی در زندگی و پذیرش خود شد (001/0 > P). همچنین نتایج تحلیل کواریانس تک‌متغیره نشان داد که برنامه درمانی تاب‌آوری و مدیریت استرس بر معنای زندگی، خوش‌بینی و رضایت‌مندی از زندگی در گروه آزمایش تاثیرگذار بوده است (001/0 > P).
نتیجه گیری: براساس یافته‌های پژوهش می‌توان گفت که تاب‌آوری و مدیریت بهینه استرس کیفیتی درونی هستند که فرد را قادر می‌سازند تا در مقابله با شرایط ناگوار و استرس‌های زندگی، خود را حفظ کند و در نتیجه باعث ارتقای بهزیستی روان‌شناختی، هدف‌مندی زندگی، خوش‌بینی و رضایت‌مندی از زندگی شود.

 
واژه‌های کلیدی: تاب‌آوری، استرس، بهزیستی روانی، معنای زندگی، خوش‌بینی، رضایت‌مندی
متن کامل [PDF 459 kb]   (2602 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/7/7 | پذیرش: 1397/2/31 | انتشار: 1397/2/31 | انتشار الکترونیک: 1397/2/31


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها