:: دوره 8، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1399 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 22-35 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی روان درمانی پویشی کوتاه مدت فشرده دوانلو بر ذهنی سازی در افراد دارای رفتارهای خودآسیب رسان به قصد غیرخودکشی
لاله مرادزاده خراسانی* ، بهرام میرزاییان ، رمضان حسن زاده
دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری ، Laleh.khorasani@yahoo.com
چکیده:   (1257 مشاهده)

مقدمه: شواهد پژوهشی حاکی از این است که ذهنی­سازی یعنی ظرفیت تأمل بر حالت­های ذهنی خود و دیگران در افراد دارای رفتارهای خودآسیب­رسان به قصد غیرخودکشی دچار نقص می­باشد. لذا مطالعه حاضر با هدف بررسی اثربخشی روان­درمانی پویشی کوتاه­مدت فشرده دوانلو بر ذهنی­سازی در افراد خودآسیب­رسان به قصد غیرخودکشی بود.
روش کار­: بدین منظور در چهارچوب طرح تجربی تک­آزمودنی خطوط چندگانه با ورود پلکانی 5 نفر از مراکز مشاوره استان البرز با استفاده از ابزارهای تشخیصی مصاحبه بالینی ساختاریافته (SCID-II) و پرسشنامه شخصیت میلون (MCMI-III) بر اساس روش نمونه­گیری در دسترس انتخاب شدند و به صورت انفرادی طی 20 جلسه تحت مداخله روان­درمانی پویشی کوتاه­مدت فشرده قرار گرفتند و در شش مرحله­ (قبل از درمان، بعد از جلسه­های 4، 8، 12، 16 و 20 و 2 ماه پیگیری به وسیله پرسشنامه­های ذهنی­سازی (RFQ-54) و سیاهه رفتارهای خودآسیب­رسان (ISAS) ارزیابی شدند. به منظور تحلیل داده­ها از شاخص­های تغییر روند، شیب، بازبینی نمودارها و برای تعیین معناداری بالینی از شاخص کوهن، درصد بهبودی و اندازه اثر استفاده شد.
یافته­ ها: نتایج تجزیه و تحلیل داده­ها نشان داد که روان­درمانی پویشی کوتاه­مدت فشرده بر افزایش ذهنی­سازی و کاهش رفتارهای خودآسیب­رسان افراد دارای رفتارهای خودآسیب­رسان به قصد غیرخودکشی مؤثر است.
نتیجه­ گیری: با توجه به نتایج این پژوهش می­توان گفت روان­درمانی پویشی کوتاه­مدت فشرده گزینه مناسبی برای افزایش ظرفیت ذهنی­سازی و کاهش رفتارهای خودآسیب­رسان در افراد دارای رفتارهای خودآسیب­رسان به قصد غیرخودکشی می­باشد.
 
واژه‌های کلیدی: روان درمانی پویشی کوتاه مدت فشرده، ذهنی سازی و رفتارهای خودآسیب رسان به قصد غیرخودکشی.
متن کامل [PDF 285 kb]   (839 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/2/8 | پذیرش: 1399/4/4 | انتشار: 1399/6/10 | انتشار الکترونیک: 1399/6/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها