:: دوره 5، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) ::
جلد 5 شماره 3 صفحات 22-28 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی روش آرام سازی بنسون بر کاهش استرس، افزایش تعداد و تحرک اسپرم در مردان نابارور
محمد عباسی ، فاطمه باوزین، لیلا منصوری
دانشگاه لرستان، خرم آباد، ایران ، abbasi.mohammad@hotmail.com
چکیده:   (1882 مشاهده)
مقدمه: از نظر روان‌شناختی ناباروری یک دوره بحرانی است که از عدم تعادل بین زوج‌هایی که انتظار داشتن بچه را دارند و مشخص می‌شود که آن‌ها قادر نیستند به هدفشان برسند، ناشی می‌شود. مطالعه حاضر به منظور تعیین اثربخشی روش آرام سازی بنسون بر کاهش استرس، افزایش تعداد و تحرک اسپرم در مردان نابارور صورت گرفت.
روش کار: این مطالعه در سال 1395 بر روی مردان مراجعه کننده به دو متخصص اورولوژی شهر خرم آباد انجام شد. شرکت کنندگان به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند و با تخصیص تصادفی 15 نفر در گروه ازمایش (آرام سازی و دارودرمانی) و 15 نفر در گروه گواه (دارودرمانی) قرار گرفتند. ابزارهای جمع آوری داده‌ها شامل پرسشنامه دموگرافیک، پرسشنامه استرس ناشی از ناباروری نیوتن و همکاران و نتایج آزمایش اسپرموگرام بود. شرایط ورود به مطالعه عبارت بود از: سن 40 ـ 25 سال، عدم سابقه مصرف داروهای آرام بخش، عدم سابقه قبلی آرام سازی، ناباروری بالای یک سال و عدم مصرف مواد مخدر. توسط متخصص اورولوژی برای هر دو گروه کلومیفن سیترات و و زینک پلاس تجویز شد. از دو گروه قبل از مداخله روانی و دارو درمانی پیش‌آزمون استرس به عمل آمد و بعد از پایان مداخله روانی و دارو درمانی و قبل از انجام آزمایش اسپرموگرام نیز پس‌آزمون استرس به عمل آمد.
یافته‌ها: نتایج تحلیل کوواریانس نشان داد که مردان نابارور در گروه آزمایش (آموزش آرام سازی به همراه دارو درمانی) در مقایسه با گروه گواه (دارودرمانی) کاهش بیشتری در میزان استرس داشتند (001/0 > P، = F 13/83). به علاوه، با توجه به نتایج اسپرموگرام میزان تحرک اسپرم 33/73 درصد افراد گروه آزمایش (11 نفر) به بالای 50 درصد رسید و تعداد اسپرم‌های 67 درصد (10 نفر) به بیش از 20 میلیون رسید. در گروه گواه که فقط دارو درمانی را ادامه دادند میزان تحرک اسپرم 66/46 درصد (7 نفر) به بالای 50 درصد رسیده بود و تعداد اسپرم‌های 60 درصد (9 نفر) به بالای 20 میلیون رسید.
نتیجه گیری: بر اساس نتایج این مطالعه آرام‌سازی بنسون سبب کاهش استرس و افزایش تحرک و تعداد اسپرم‌ها شد. پیشنهاد می‌شود متخصصان علوم باروری روش آرام‌سازی بنسون را به عنوان روشی مکمل در کنار دارو درمانی برای نتیجه مطلوب درمانی به‌کار گیرند.

 
واژه‌های کلیدی: آرام سازی بنسون، استرس ناباروری، تعداد و تحرک اسپرم
متن کامل [PDF 508 kb]   (1113 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۴/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۱۶XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها