[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 10، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1401 ) ::
جلد 10 شماره 6 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش تجارب آسیب‌زای دوران کودکی، ذهنی‌سازی و ناگویی هیجانی در پیش‌بینی افسردگی و افکار خودکشی در زنان مبتلا به تروما خیانت زناشویی
شهره بابایی ، مانیا ناصری منش* ، فاطمه ابوذری ، صابر کرمی
موسسه آموزش عالی ناصر خسرو، ساوه، ایران ، Mania.naseri.manesh@gmail.com
چکیده:   (82 مشاهده)
 
مقدمه: خیانت در سال‌های اخیر تبدیل به یکی از مشکل‌زاترین و آسیب‌زاترین تعارضات زناشویی شده است. به علاوه این پدیده مشکلات روان‌شناختی گوناگونی را با خود به همراه دارد؛ از این رو پژوهش حاضر با هدف بررسی نقش تجارب آسیب‌زای دوران کودکی، ذهنی‌سازی و ناگویی هیجانی در پیش‌بینی افسردگی و افکار خودکشی در زنان مبتلا به تروما خیانت زناشویی انجام شد.
روش‌کار: روش این پژوهش از نوع توصیفی- همبستگی می­باشد. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه زنان مبتلا به تروما خیانت زناشویی شهر تهران در سال 1401 بودند. به این منظور تعداد 220 نفر از این افراد به روش نمونه‏گیری در دسترس انتخاب شدند و به فرم کوتاه پرسشنامه ترومای کودکی برنشتاین و همکاران (2003)، پرسشنامه ذهنی­سازی کارکرد تأملی فوناگی و همکاران (2016)، مقیاس ناگویی هیجانی تورنتو (1994)، سیاهه تجدیدنظر شده افسردگی بک (1996) و مقیاس افکار خودکشی بک (1991) پاسخ دادند. داده‏های جمع­آوری شده با استفاده از ضریب همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چندگانه در نرم افزار SPSS-24 تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که بین تجارب آسیب­زای دوران کودکی، ذهنی­سازی (مولفه عدم اطمینان) و ناگویی هیجانی با افسردگی و افکار خودکشی رابطه مثبت و معناداری وجود دارد(01/0>P). همچنین بین ذهنی‌سازی (مولفه اطمینان) با افسردگی و افکار خودکشی رابطه منفی و معناداری وجود دارد(01/0>P). نتایج تحلیل رگرسیون چندگانه نیز آشکار کرد که 9/76 درصد واریانس افسردگی و 2/55 درصد از واریانس افکار خودکشی به­وسیله تجارب آسیب‌زای دوران کودکی، ذهنی‌سازی و ناگویی هیجانی ‏تبیین می‏شود.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج، می­توان از مداخلات ذهنی‌سازی، ناگویی هیجانی و آموزش مبتنی بر درمان ترومای کودکی در بزرگسالی جهت کاهش علائم افسردگی و افکار خودکشی در زنان مبتلا به خیانت زناشویی استفاده کرد.
کلیدواژه­ ها: تجارب آسیب‌زای دوران کودکی، ذهنی‌سازی، ناگویی هیجانی، افسردگی و افکار خودکشی، خیانت زناشویی.
 
 
واژه‌های کلیدی: تجارب آسیب‌زای دوران کودکی، ذهنی‌سازی، ناگویی هیجانی، افسردگی و افکار خودکشی، خیانت زناشویی.
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/8/14 | پذیرش: 1401/12/9 | انتشار: 1401/12/10 | انتشار الکترونیک: 1401/12/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

babaei S, naseri manesh M, Abouzari F, karami S. The role of traumatic childhood experiences, mentalization and Alexithymia in predicting depression and suicidal thoughts in women suffering from the trauma of marital betrayal. IJPN 2023; 10 (6)
URL: http://ijpn.ir/article-1-2117-fa.html

بابایی شهره، ناصری منش مانیا، ابوذری فاطمه، کرمی صابر. نقش تجارب آسیب‌زای دوران کودکی، ذهنی‌سازی و ناگویی هیجانی در پیش‌بینی افسردگی و افکار خودکشی در زنان مبتلا به تروما خیانت زناشویی. روان پرستاری 1401; 10 (6)

URL: http://ijpn.ir/article-1-2117-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه روان پرستاری Iranian Journal of  Psychiatric Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4549