[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 5 - ( آذر و دی 1400 ) ::
جلد 9 شماره 5 صفحات 13-1 برگشت به فهرست نسخه ها
ویژگی های روانسنجی نسخه ایرانی پرسشنامه خیالپردازی های جنسی ویلسون در زوجین ایرانی
نیلوفر محمدپور دوغ ابادی ، سیدعلی کیمیایی* ، خدابخش احمدی ، حسین کارشکی
دانشیار گروه روان شناسی مشاوره و تربیتی، دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران ، kimiaee@um.ac.ir
چکیده:   (689 مشاهده)
مقدمه: درک خیالپردازی های جنسی به عنوان درک بخش مهمی از سائق جنسی  در انسان مطرح می باشد به دلیل اینکه خیالپردازی های  جنسی دارای ماهیت فردی می باشد کارهای تحقیقاتی بر روی آن  به شکل استاندارد در کارازمایی بالینی مورد توجه کمتری قرار گرفته است . هدف از پژوهش حاضر، بررسی روایی و پایایی پرسشنامه خیالپردازی های جنسی (خیالپردازی های جنسی )ویلسون بود (WSFQ).
 روش :این مطالعه از نوع هنجاریابی بوده و زمان انجام پژوهش از خرداد 1399 تا اخر مرداد ماه 1399 در شهرستان مشهد بود. افراد شرکت کننده در پژوهش زنان و مردان 20-55 ساله با روش نمونه گیری در دسترس بوده و ابزار پژوهش، پرسشنامه  خیالپردازی های جنسی ویلسون بود. در این مطالعه ویژگی های روانسنجی پرسشنامه شامل تحلیل عامل تاییدی، روایی، پایایی، همسانی درونی، روایی همگرا و واگرا مورد سنجش و ارزیابی قرار گرفت.
یافته ها: نتایج بدست امده در  تحلیل عامل تاییدی بیانگرضریب پایایی آلفای کرونباخ 97/0 بود می‌توان نتیجه گرفت که ابزار سنجش خیالپردازی های جنسی ویلسون از پایایی (همسانی درونی) مطلوبی برخوردارمی باشد. همچنین مقدار CR  نیز بالاتر از 7/0 بود که نشان‌دهنده پایایی ترکیبی مطلوب و قابل‌قبول است. بارهای عاملی تمام مولفه‌ها و تمام گویه‌های مربوط به متغیر خیالپردازی های جنسی ویلسون به جز یک گویه معنادار و مطلوب بود. در روایی همگرا نیز، نمرات کیفیت زندگی جنسی با نمره خیالپردازی مرتبط با صمیمت در موقعیت‌های خیالپردازیی که در واقعیت اتفاق افتاده است و خیالپردازیی که دوست داریم در واقعیت اتفاق بیفتد دارای همبستگی مثبت و معناداری بود (p<0.05).
نتیجه گیری: همانطور که یافته های پژوهش نشان داد پرسشنامه خیالپردازی های جنسی ویلسون از روایی و پایایی مناسبی برخوردار بود. همچنین در زمینه روایی همگرا و واگرا نیز نتایج مطلوبی بین خرده مقیاس ها و مقیاس کیفیت زندگی جنسی در افراد به دست آمد که مؤید اطمینان بخشی و اعتمادپذیری این پرسشنامه بود. از نتایج این پژوهش می توان در مشاوره و رواندرمانی به ویژه در مطالعات زوج درمانی و سکس تراپی استفاده نمود.
 
واژه‌های کلیدی: پرسشنامه ایرانی خیالپردازی­های جنسی، عملکرد جنسی، روایی، پایایی
متن کامل [PDF 508 kb]   (305 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/6/8 | پذیرش: 1400/10/10 | انتشار: 1400/10/10 | انتشار الکترونیک: 1400/10/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

mohammadpour doughabadi N, Kimiaei S A, Ahmady K, Kareshki H. Psychometric Characteristics of Iranian Version of Wilson Sexual Fantasy Questionnaire in Iranian Couples. IJPN 2021; 9 (5) :1-13
URL: http://ijpn.ir/article-1-1872-fa.html

محمدپور دوغ ابادی نیلوفر، کیمیایی سیدعلی، احمدی خدابخش، کارشکی حسین. ویژگی های روانسنجی نسخه ایرانی پرسشنامه خیالپردازی های جنسی ویلسون در زوجین ایرانی. روان پرستاری 1400; 9 (5) :13-1

URL: http://ijpn.ir/article-1-1872-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 5 - ( آذر و دی 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه روان پرستاری Iranian Journal of  Psychiatric Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4508