:: دوره 9، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1400 ) ::
جلد 9 شماره 2 صفحات 11-19 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر درمان شناختی رفتاری بر میزان افسردگی کودکان در خانواده های بازساختاریافته: یک مطالعه ی آزمایشی
مریم بهرامی ، فلور خیاطان* ، هادی فرهادی ، اصغر آقایی
استادیار، گروه روان‌شناسی، دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان، (خوراسگان)، اصفهان. ایران. ، f.khayatan@yahoo.com
چکیده:   (289 مشاهده)
مقدمه: تشکیل خانواده­های بازساختاریافته، اثرات متعددی را به دنبال دارد، اما یکی از اثرات نگران­کننده­، عواقب این خانواده­ها برای کودکان است که می­تواند آن­ها را در معرض اختلالات هیجانی مانند افسردگی قرار دهد و عدم درمان به موقع این افسردگی، می­تواند بر کیفیت زندگی کودک اثراتی پایدار داشته باشد. بنابراین پژوهش حاضر قصد داشت تا اثربخشی درمان شناختی رفتاری را  بر افسردگی کودکان خانواده­های بازساختاریافته بررسی نماید.
روش کار: این پژوهش از نوع نیمه تجربی بود. حجم نمونه شامل 20 کودک بود که این افراد به صورت هدفمند از میان کودکان واجد شرایط ورود به پژوهش انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش(10 کودک) و کنترل(10 کودک) جایگزین شدند. برای جمع­آوری داده­ ها از پرسشنامه آخنباخ(فرم والدین)، استفاده گردید. داده­ های به دست آمده، توسط نرم­ افزار  SPSS-22 تحلیل شدند.
یافته ­ها: نتایج تحلیل واریانس با اندازه­گیری مکرر بین کودکان گروه آزمایش و کنترل در متغیر وابسته یعنی افسردگی، تفاوت معناداری را نشان دادند(05/0 ≥ P).
نتیجه ­گیری: با توجه به نتایج پژوهش، به نظر می­رسد که رویکرد شناختی رفتاری، توانسته است با استفاده از فنون خود مانند بازسازی شناختی، کاهش نشخوار فکری، آموزش حل مسئله، بهبود آگاهی و انعطاف­پذیری روان­شناختی و نیز مهارت شناسایی و برخورد با هیجانات، میزان افسردگی ناشی از رویدادهای محیطی مرتبط با وضعیت خانواده ­ی بازساختاریافته را در کودکان کاهش دهد. بنابراین این درمان، می­ تواند به عنوان درمانی مؤثر برای کاهش افسردگی کودکان در این خانواده­ ها مورد استفاده قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: افسردگی، خانواده های بازساختاریافته، درمان شناختی-رفتاری، کودکان
متن کامل [PDF 243 kb]   (180 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/6/6 | پذیرش: 1400/3/9 | انتشار: 1400/4/10 | انتشار الکترونیک: 1400/4/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها