:: دوره 8، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1399 ) ::
جلد 8 شماره 6 صفحات 37-52 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش خانواده های اصلی در کیفیّت زندگی زناشویی زوج های نابارور: ‌ یک مطالعه تحلیل مضمون
مهدی خان آبادی* ، فردوس مهدی زاده ، فریبا طبخی
دانشگاه علامه طباطبایی ، mehdikhanabadi@gmail.com
چکیده:   (871 مشاهده)
مقدمه: کیفیت زندگی زناشویی زوج ها در ایران ارتباط نزدیکی با رابطه و عملکرد خانواده های اصلی زوج ها دارد. هدف پژوهش حاضر بررسی نقش خانواده های اصلی در کیفیت زندگی زناشویی زوج های نابارور است.
روش کار: این پژوهش با رویکردکیفی انجام شده وداده ها از طریق روش مصاحبه اکتشافی نیمه ساختاریافته با 15 زوج نابارور که به صورت هدفمند از بین مراجعه کنندگان به مرکز درمان ناباروری یزد انتخاب شده بودند انجام شد. داده های به دست آمده از هر مصاحبه در بار دوم به وضعیت اشباع رسید.برای کدگذاری و تحلیل داده ها از شیوه تحلیل مضمون استفاده شد.
یافته ها:باتوجه به تحلیل پاسخ های ارائه شده، ابعاد نقش خانواده های اصلی در کیفیّت زندگی زناشوئی زوج های نابارور را می توان در 129 مفهوم اولیه، 22 مقوله، 9 مضمون فرعی و چهار مضمون اصلی شامل «مواجهه آگاهانه و مدبّرانه خانواده ها با ناباروری»، «حمایت و مساعدت همه جانبه خانواده ها»، «سلامت و رابطه حسنه خانواده های اصلی» و«نقش خانواده ها در سازگاری زوج و پایداری ازدواج» طبقه بندی کرد.
نتیجه گیری: سلامت خانواده های اصلی یک زوج نابارور و حمایت اجتماعی از آنان از طریق پذیرش مشکل ناباروری زوج و همدلی و همفکری با زن و شوهر، می تواند در سازگاری بهتر آنان با این بحران نقش مؤثری ایفا کند. نتایج این تحقیق می تواند به زوج درمانگرانی که در حوزه آموزش و مشاوره با زوج های نابارور مشغول به کار هستند در زمینه توجه جدی به سیستم خانواده اصلی در این رابطه و مداخلات مربوطه  و همچنین به زوج‌ها و خانواده‌های اصلی در راستای کمک به افزایش سطح رضایت از رابطه موثر و کمک کننده باشد.
واژه‌های کلیدی: خانواده های اصلی، کیفیت زندگی زناشویی، زوج های نابارور، تحلیل مضمون
متن کامل [PDF 337 kb]   (232 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/7/14 | پذیرش: 1399/12/10 | انتشار: 1399/12/10 | انتشار الکترونیک: 1399/12/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها