:: دوره 9، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1400 ) ::
جلد 9 شماره 2 صفحات 30-40 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی درمان شناختی-رفتاری بر طرحواره های ناسازگار در زنان با مشکلات زناشویی
شهناز فرجی ، مژگان آگاه هریس* ، حسین شیبانی
گروه روانشناسی، دانشگاه پیام نور، تهران، ، Agah.mojgan@yahoo.com
چکیده:   (303 مشاهده)

مقدمه: رضایت زناشویی در تداوم زندگی زناشویی اصلی مهم است و شناسایی عوامل و مداخلات مؤثر در تقویت آن حائز اهمیت است. پژوهش حاضر با هدف اثربخشی درمان شناختی-رفتاری بر طرحواره های ناسازگار اولیه زنان با مشکلات زناشویی انجام شد.
روش کار: پژوهش حاضر نیمه­آزمایشی با طرح پیش­آزمون- پس­آزمون و گروه کنترل بود. جامعه آماری شامل تمامی زنان مراجعه­ کننده به مراکز مشاوره شهر تهران در سال 1398 بود. از این بین تعداد 32 نفر به روش نمونه­گیری هدفمند و بر اساس ملاک­های ورود به مطالعه انتخاب و به صورت تصادفی در گروه آزمایش و کنترل قرار گرفتند (16 نفر در هر گروه). گروه آزمایش تحت 12 جلسه 90 دقیقه ­ای درمان شناختی رفتاری قرار گرفت. ابزار جمع­آوری داده­ها عبارت بود از پرسشنامۀ طرحوارۀ یانگ و مقیاس سازگاری زناشویی اسپانیر. داده­ها با استفاده از نرم افزار 21-SPSS و از طریق آزمون تحلیل کوواریانس چند متغیری تحلیل شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد که درمان شناختی-رفتاری در کاهش طرحواره های ناسازگار اولیه در زنان دارای مشکلات زناشویی اثربخش است (05/0>P).
نتیجه­گیری: طبق نتایج می­توان در طراحی برنامه­های مرتبط با ارتقای سلامت خانواده و روابط زوجین از درمان شناتی رفتاری به عنوان مداخله­ای مؤثر در بهبود طرحواره های ناسازگار اولیه استفاده نمود.
 
واژه‌های کلیدی: شناختی-رفتاری، زنان، رضایت زناشویی، طرحواره های ناسازگار اولیه
متن کامل [PDF 266 kb]   (117 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/9/14 | پذیرش: 1400/3/29 | انتشار: 1400/4/10 | انتشار الکترونیک: 1400/4/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها