:: دوره 8، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1399 ) ::
جلد 8 شماره 6 صفحات 118-130 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی ایمن سازی در مقابل استرس بر بهزیستی روانشناختی، افسردگی , قند خون در زنان باردار مبتلا به افتادگی دریچه میترال
آزاده عسکری ، بیوک تاجری* ، ناصر صبحی قراملکی ، محمد حاتمی
استادیار، گروه روانشناسی، واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی، کرج، ایران. ، btajeri@yahoo.com
چکیده:   (881 مشاهده)
مقدمه: بارداری به قلب و سیستم گردش خون استرس وارد می­کند. این استرس در زنانی که خود دچار مشکلات قلبی مانند افتادگی دریچه میترال هستند بیشتر می­باشد. به نظر می­رسد استرس و فشارهای روانی ناشی از آن در زنان باردار مبتلا به افتادگی دریچه میترال، عوارض روانی و فیزیولوژیکی زیادی مانند کاهش بهزیستی روانشناختی، افسردگی و تغییرات در میزان قند خون به بار می­آورد. با این وجود پژوهش­ها  در این زمینه ضعیف است. از اینرو هدف پژوهش حاضر تعیین اثربخشی ایمن­سازی در مقابل استرس بر بهزیستی روانشناختی، افسردگی و قند خون در زنان باردار مبتلا به افتادگی دریچه میترال بود.
روش کار: طرح پژوهش حاضر از نوع نیمه آزمایشی با پیش آزمون-پس آزمون-پیگیری با گروه کنترل بود. جامعه آماری پژوهش شامل کلیه 107 زن باردار مبتلا به افتادگی دریچه میترال بودند که در سال 1398 به بیمارستان امام خمینی تهران مراجعه کردند. به منظور تشکیل دو گروه با استفاده از روش نمونه‌گیری هدفمند، ابتدا 30 نفر انتخاب شدند و سپس به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و گروه کنترل گروه‌بندی شدند. برنامه ایمن­سازی در برابر استرس طی 9 جلسه به صورت گروهی برای گروه آزمایش اجرا شد ولی گروه کنترل مداخله­ای دریافت نکرد. بعد از اتمام جلسات، پس­آزمون برای هر دو گروه اجرا شد و آزمون پیگیری نیز سه ماه بعد از پس­آزمون اجرا شد. از پرسشنامه بهزیستی روانشناختی ریف (1989) ، مقیاس افسردگی بک و کلارک (1987) و گلوکومتر برای جمع­آوری داده ها استفاده شد. داده­های پژوهش با استفاده از آزمون های اندازه گیری مکرر و آزمون تعقیبی بونفرونی در نرم افزار SPSS نسخه 22 تحلیل شدند.
یافته­­ ها: یافته­ ها نشان داد ایمن­سازی در مقابل استرس در بهبود بهزیستی روانشناختی و کاهش افسردگی زنان باردار مبتلا به افتادگی دریچه میترال گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل تاثیر معنی­داری داشته (001/0>p) و این تاثیر در مرحله پیگیری نیز باقی مانده است (01/0>p). دیگر یافته­ها نشان داد ایمن­سازی در مقابل استرس تاثیر معنی­داری بر قند خون ندارد و بین گروه آزمایش و کنترل در میزان قند خون تفاوت معنی­داری یافت نشد (05/0<p).
نتیجه ­گیری: بر اساس نتایج حاصل از این مطالعه، در مورد زنان باردار مبتلا به افتادگی دریچه میترال، روانشناسان، مشاوران و متخصصان حوزه سلامت می­توانند از مداخله ایمن­سازی در مقابل استرس به منظور بهبود بهزیستی روانشناختی و کاهش افسردگی آنها استفاده نمایند.
واژه‌های کلیدی: ایمن سازی در مقابل استرس، بهزیستی روانشناختی، افسردگی، قند خون، زنان باردار
متن کامل [PDF 268 kb]   (205 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/9/23 | پذیرش: 1399/12/12 | انتشار: 1399/12/10 | انتشار الکترونیک: 1399/12/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها