:: دوره 10، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1401 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 96-87 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط عملکرد انعکاسی با سبک های غذا دادن مادران کودکان پیش دبستانی شهر قزوین
زهرا کشاورز ترک ، افسانه علیزاده ، محمود بهرامخانی*
دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، m.bahramkhani@gmail.com
چکیده:   (201 مشاهده)
مقدمه: رفتارهای غذایی کودکان موضوع بسیار مهمی است که بسیاری از والدین را درگیر می­کند. نقش فهم مادر از احساسات کودک و شیوه­های غذا دادن او از موضوعات مهم تعامل مادر-کودک است. به همین دلیل پژوهش حاضر با هدف تعیین رابطه عملکرد انعکاسی با سبک­های غذا دادن مادران کودکان پیش­دبستانی شهر قزوین انجام شد.
روش­: پژوهش حاضر از نوع همبستگی می­باشد. جامعه آماری پژوهش را مادران دارای کودک 0 تا 5 سال شهر قزوین تشکیل می­دهد. برای انجام پژوهش با استفاده از روش نمونه گیری داوطلبانه تعداد 163 نفر انتخاب شد. ابزارهای پژوهش شامل پرسشنامه­های عملکرد انعکاسی مادر (PRFQ) و سبک­های غذا دادن مادر به کودک (ISS) بود. داده های پژوهش با استفاده از تحلیل همبستگی کانونی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته­ ها: دو کانون اصلی شناسایی شد. کانون اول به شدت تحت تأثیر خرده مقیاس­های پیش­ذهنی سازی و علاقه و کنجکاوی از عملکرد انعکاسی مادر و خرده مقیاس­های فشار آوردن، پاداش دادن و الگوسازی از سبک غذا دادن قرار دارد.  کانون دوم، تحت تأثیر اطمینان و علاقه و کنجکاوی از عملکرد انعکاسی و الگوسازی، پایش، کنترل، فشار آوردن و محدودسازی از سبک­های غذا دادن قرار دارد.
نتیجه ­گیری: عملکرد انعکاسی مادر نقش به سزایی در تعیین شیوه­های غذا دادن او به کودک دارد. در صورتی که مادران عملکرد انعکاسی بهتری داشته باشند از روش­های کارآمدتر برای تعامل با کودک در ارتباط با تغذیه استفاده می­کند و انعطاف بیشتری در این روش­ها از خود نشان می­دهد.­
واژه‌های کلیدی: عملکرد انعکاسی مادر، سبک های غذا دادن، کودکان پیش دبستانی.
متن کامل [PDF 299 kb]   (58 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/12/1 | پذیرش: 1401/2/10 | انتشار: 1401/2/10 | انتشار الکترونیک: 1401/2/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها