:: دوره 5، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) ::
جلد 5 شماره 3 صفحات 36-29 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر اجرای برنامه خودمدیریتی بر بکارگیری راهبردهای مقابله‌ای در بیماران پس از عمل آنژیوپلاستی
نسرین نیک پیما، مریم اسماعیلی*، یوسف آذرگشسب، ترانه تقوی
دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، esmaeiliem@yahoo.com
چکیده:   (3566 مشاهده)
مقدمه: راهبردهای مقابله‌ای تلاش مستمر به‌منظور سازگار شدن افراد با وضعیت نامتعادل است. به کار گرفتن راهبرهای مقابله‌ای مؤثر نقش مهمی در کاهش استرس دارد. استفاده از روش‌های تطابقی نامؤثر موجب تشدید تنیدگی و مشکلات جسمی و روحی افراد می‌شود. این مطالعه با هدف بررسی تأثیر اجرای برنامه خودمدیریتی بر راهبردهای مقابله‌ای در بیماران پس از عمل آنژیوپلاستی انجام شده است.
روش کار: این مطالعه یک کارآزمایی بالینی غیر تصادفی است که بر روی 66 بیمار (33 بیمار در گروه کنترل و مداخله) در بیمارستان‌های منتخب دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1395 انجام شد. انتخاب نمونه‌ها به صورت در دسترس و بر اساس معیارهای ورود به مطالعه بوده است. اطلاعات دموگرافیک قبل از انجام مطالعه به صورت خود اظهاری و از اطلاعات پرونده بیماران جمع آوری شد و راهبردهای مقابله‌ای قبل و بعد از اجرای مداخله در دو گروه کنترل و مداخله به وسیله پرسشنامه راهبردهای مقابله‌ای لازاروس و فولکمن اندازه گیری شد و در نهایت تجزیه و تحلیل آماری توسط نرم افزار SPSS نسخه 16 با استفاده از آزمون‌های آماری توصیفی، کای دو و تی مستقل انجام شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که دو گروه کنترل و مداخله از نظر مشخصات دموگرافیک تفاوتی با هم نداشتند. همچنین قبل از اجرای مداخله دو گروه از نظر به کار گیری راهبردهای مقابله‌ای مساله محور (85/0 = P) وهیجان محور (54/0 = P) تفاوت آماری معنی داری با هم نداشتند. تجزیه و تحلیل آماری نشان داد که اجرای برنامه خودمدیریتی در بیماران باعث افزایش به کارگیری راهبردهای مقابله‌ای مساله محور (005/0 = P) و بر میزان به کار گیری راهبردهای مقابله‌ای هیجان محور تاثیری نداشت (25/0 = P).
نتیجه گیری: اجرای برنامه خود مدیریتی و تلاش در جهت توانمند سازی فردی بیماران می‌تواند منجر به توسعه راهبردهای مقابله‌ای مؤثر و مساله محور در بیماران پس از آنژیوپلاستی شود لذا به کارگیری مداوم این برنامه‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

 
واژه‌های کلیدی: خود مدیریتی، سازگاری، راهبرد، آنژیوپلاستی، پرستاری
متن کامل [PDF 688 kb]   (1844 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/2/16 | پذیرش: 1396/5/9 | انتشار: 1396/5/16 | انتشار الکترونیک: 1396/5/16XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 5، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها