[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1397 ) ::
جلد 6 شماره 1 صفحات 1-8 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه‌ی طرحواره‌های ناسازگار اولیه و نشخوار خشم دانشجویان بر حسب جنس.
فاطمه محرابی نیا، محمد مهدی شمسایی*
استادیار، گروه روان‌شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد بندرگز، بندرگز، ایران ، m.m.shamsaee@gmail.com
چکیده:   (1941 مشاهده)
مقدمه: طرحواره‌های ناسازگار اولیه یکی از ویژگی‌های مهم روانشناختی است و یکی از مهمترین متغیرهای مرتبط با طرحواره‌های ناسازگار اولیه نشخوار خشم می‌باشد. پژوهش حاضر با هدف بررسی رابطه‌ی طرحواره‌های ناسازگار اولیه و نشخوار خشم دانشجویان انجام شد.
روش کار: این مطالعه توصیفی تحلیلی از نوع همبستگی بود. جامعه‌ی مورد مطالعه از تمامی دانشجویان دختر و پسر دانشگاه آزاد واحد ساری تشکیل شده است که در سال تحصیلی 95-94 در رشته‌های مختلف و مقاطع تحصیلی مختلف مشغول به تحصیل می‌باشند. در این میان 378 دانشجو (184 دختر و 194 پسر) از بین 3 دانشکده و 5 گروه تحصیلی به روش نمونه‌گیری تصادفی خوشه‌ای چند مرحله‌ای انتخاب شدند. پس از اخذ مجوزهای مربوطه، پرسشنامه‌های طرحواره یانگ (YSQ) به منظور سنجش طرحواره‌های ناسازگار اولیه و نشخوار فکری خشم (FARS) به منظور سنجش نشخوار خشم به دانشجویان ارائه گردید. همه‌ی دانشجویان به صورت داوطلبانه در این پژوهش شرکت نمودند و هر زمان که تمایلی به شرکت در آزمون نداشتند می‌توانستند از پژوهش خارج شوند.
 یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد بین حوزه‌های طرحواره ناسازگار اولیه و زیر مقیاس‌های نشخوار خشم همبستگی مثبت و معناداری وجود داشت. تحلیل رگرسیون گام به گام نشان داد که بریدگی و طرد، محدودیت‌های مختل و گوش به زنگی بیش از حد و بازداری به شیوه‌ی مثبت پیش‌بینی کننده‌ی نشخوار خشم بودند. آزمون t مستقل نشان داد بین دانشجویان دختر و پسر در طرحواره ناسازگار اولیه تفاوت معنادار وجود داشت و در نشخوار خشم تفاوت معنادار وجود نداشت.
نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های این پژوهش می‌توان نتیجه گرفت که طرحواره‌های ناسازگار اولیه درصد بالایی از تغییرات نشخوار خشم را پیش‌بینی می‌کند و بین دو جنس در طرحواره‌های ناسازگار اولیه تفاوت معنادار وجود دارد؛ بنابراین متخصصان سلامت روان و پژوهشگران، خصوصاً در مراکز مشاوره و درمان دانشجویی می‌توانند در درمان مشکلات دانشجویان این یافته‌ها را مدنظر داشته باشند.
 
واژه‌های کلیدی: طرحواره ناسازگار اولیه، نشخوار خشم، دانشجویان، جنسیت
متن کامل [PDF 433 kb]   (761 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۶/۱۲/۲۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mehrabinia F, shamsaee M M. Examination of the association between early maladaptive schemas and anger rumination in students based on gender. IJPN. 2019; 6 (1) :1-8
URL: http://ijpn.ir/article-1-864-fa.html

محرابی نیا فاطمه، شمسایی محمد مهدی. بررسی رابطه‌ی طرحواره‌های ناسازگار اولیه و نشخوار خشم دانشجویان بر حسب جنس.. روان پرستاری. 1397; 6 (1) :1-8

URL: http://ijpn.ir/article-1-864-fa.htmlدوره 6، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه روان پرستاری Iranian Journal of  Psychiatric Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3960