[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1398 ) ::
جلد 7 شماره 3 صفحات 8-14 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر مراقبت مذهبی – معنوی بر افسردگی زنان مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس
سعیده خلیلی صنوبری ، مسعود فلاحی خشکناب* ، ابوالفضل ره‌گویی ، محمدعلی حسینی ، پوریا رضاسلطانی
گروه پرستاری، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران، ایران ، msflir@yahoo.com
چکیده:   (781 مشاهده)
مقدمه: افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانشناختی در بیماران مبتلا به اسکلروزیس می‌باشد که توجه به آن در پرستاری بسیار حائز اهمیت می‌باشد. هدف این مطالعه تعیین تأثیر مراقبت معنوی- مذهبی بر افسردگی زنان مبتلا به ام اس مراجعه کننده به انجمن ام اس ایران در سال 1395 می‌باشد.
روش کار: مطالعه حاضر از نوع نیمه تجربی بوده و در آن از طرح پیش آزمون- پس آزمون با گروه کنترل استفاده شد. جامعه آماری کلیه زنان مبتلا به ام اس مراجعه کننده به انجمن ام اس ایران در نیمه اول سال 1395 بود. از طریق روش نمونه گیری مبتنی بر هدف و بر اساس معیارهای ورود 60 نفر انتخاب و به صورت تصادفی با استفاده از جدول اعداد تصادفی در دو گروه مداخله و کنترل قرار گرفتند. گروه مداخله در طول مدت هفت هفته، هفت جلسه 60-45 دقیقه‌ای (هفته‌ای یک جلسه) تحت مداخله مراقبت معنوی- مذهبی قرار گرفتند. نمونه‌ها قبل و بعد از مداخله، پرسشنامه افسردگی بک را تکمیل کردند. داده‌ها با نرم‌افزار آماری SPSS19 و با استفاده از آزمون‌های آماری تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که بین دو گروه مداخله و کنترل از نظر توزیع متغیرهای زمینه‌ای تفاوتی وجود نداشت. میانگین میزان افسردگی قبل از مداخله درگروه مداخله (89/13 ± 13/27) و در گروه کنترل (79/14 ± 03/28) بود که بعد از مداخله در گروه مداخله به (39/9 ± 13/18) و در گروه کنترل به (51/14 ± 16/26) رسید و این اختلاف در گروه مداخله معنی دار بود (001/0P<).
نتیجه گیری: با توجه به نتایج به دست آمده می‌توان ذکر نمود که مراقبت‌های معنوی – مذهبی در کاهش میزان افسردگی زنان مبتلا به ام اس مؤثر است. بنابراین می‌توان روش به کار گرفته شده در پژوهش حاضر را به عنوان یک روش ساده، غیر تهاجمی، کم هزینه و مؤثر در کاهش افسردگی مبتلایان به ام اس را به پرستاران پیشنهاد نمود.
 
واژه‌های کلیدی: مراقبت معنوی - مذهبی، افسردگی، مولتیپل اسکلروزیس
متن کامل [PDF 1825 kb]   (446 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

khalilisenobari S, Faiiahi-Khoshknab M, Rahgoy A, hosseini M, rezasoltani P. Effect of Spiritual-religion Care on Depression in Women with Multiple Sclerosis. IJPN. 2019; 7 (3) :8-14
URL: http://ijpn.ir/article-1-1299-fa.html

خلیلی صنوبری سعیده، فلاحی خشکناب مسعود، ره‌گویی ابوالفضل، حسینی محمدعلی، رضاسلطانی پوریا. تأثیر مراقبت مذهبی – معنوی بر افسردگی زنان مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس. روان پرستاری. 1398; 7 (3) :8-14

URL: http://ijpn.ir/article-1-1299-fa.htmlدوره 7، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه روان پرستاری Iranian Journal of  Psychiatric Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4111