[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1398 ) ::
جلد 7 شماره 2 صفحات 15-22 برگشت به فهرست نسخه ها
مدل چندوجهی پرسشنامه سلامت جنسی مردان: طراحی و روانسنجی نسخه ایرانی
سیمین قبادزاده، حعفر حسنی*، شهرام محمدخانی، مهدی اکبری
گروه روانشناسی بالینی دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران ، Hasanimehr57@yahoo.com
چکیده:   (1286 مشاهده)
مقدمه: سلامت جنسی در کیفیت زندگی مردان نقش مهمی دارد و شیوع نسبتاً بالای اختلالات مرتبط با آن زندگی خانوادگی را دچار مشکلاتی نموده است. هدف از پژوهش حاضر، طراحی نسخه فارسی پرسشنامه چندوجهی سلامت جنسی و ارزیابی اعتبار آن در جامعه ایران بود.
روش کار: پژوهش حاضر در چارچوب طرحی توصیفی و روانسنجی مبتنی بر همبستگی انجام شده است. پرسشنامه سلامت جنسی مردان با استفاده از سوالات پرسشنامه سلامت جنسی زنان هنسل و فورتن­بری (2012) طراحی شد. به گونه­ای که به جای 5 سوال درد تناسلی، شش سوال مربوط به اشکال در نعوظ قرار داده شد. شرکت­کنندگان پژوهش شامل 202 نفر مرد (با دامنه سنی 17 تا 57) داوطلب شهر تهران بودند که به شیوه نمونه­گیری در دسترس انتخاب شدند. برای تعیین پایایی پرسشنامه از روش همسانی و برای ارزیابی روایی سازه از روش تحلیل عاملی تاییدی استفاده شد. همچنین برای ارزیابی روایی همگرای پرسشنامه همبستگی مقیاس با پرسشنامه‌ی عملکرد جنسی روزن و همکاران (2004) محاسبه شد.
یافته ­ها: آلفای کرونباخ پرسشنامه (85/0) و مولفه­های هیجانی، فیزیکی، روانی/ نگرشی و اجتماعی (65/0 تا 96/0) حاکی از همسانی درونی مناسب پرسشنامه و مولفه‌ها به جز خودمختاری جنسی می­باشد. تحلیل عاملی تاییدی از الگوی اصلی پرسشنامه به استثنای مولفه­ی خودمختاری جنسی (سوال­های 10، 11 و 12)  حمایت می­کند. همچنین بار عاملی برای سوال 19 (مربوط به پیشگیری از بارداری ) و سوال 26 (مربوط به مولفه اضطراب جنسی) معنی‌دار نبود. بنابراین مولفه خودمختاری جنسی و سوال 19 و 26 از نسخه­ی نهایی پرسشنامه کنار گذاشته شدند. بجز این 5 سوال، تمامی مسیرها در سطح 01/0p  معنی­دار بودند. شاخص­های کای اسکوئر به درجه آزادی، SRMR و CFI به ترتیب برابر 66/1، 062/0، 95/0 بدست آمد که نشان از برازش خوب مدل می ­باشد. همچنین همبستگی بین مولفه­های پرسشنامه با سلامت جنسی کل، اعتبار خوبی را نشان داد.
نتیجه­ گیری: یافته­ های پژوهش حاکی از آن است که "پرسشنامه چندوجهی سلامت جنسی مردان" با 33 گویه با توجه به ویژگی­هایی نظیر پایایی و روایی مناسب، نمره­گذاری ساده و قابلیت استفاده توسط درمانگران و محققان ابزاری مناسب برای ارزیابی چندوجهی سلامت جنسی مردان می ­باشد.  
 
واژه‌های کلیدی: مدل چند وجهی، سلامت جنسی، هیجانی، فیزیکی، نگرشی/ روانی، اجتماعی
متن کامل [PDF 1339 kb]   (732 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۱۰/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۸/۳/۲۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

ghobadzadeh S, Hasani J, Mohammadkhani S, Akbari M. A multidimensional model of sexual health scale for men; Design and Psychometrically Evaluation of Iranian version. IJPN. 2019; 7 (2) :15-22
URL: http://ijpn.ir/article-1-1310-fa.html

قبادزاده سیمین، حسنی حعفر، محمدخانی شهرام، اکبری مهدی. مدل چندوجهی پرسشنامه سلامت جنسی مردان: طراحی و روانسنجی نسخه ایرانی. روان پرستاری. 1398; 7 (2) :15-22

URL: http://ijpn.ir/article-1-1310-fa.htmlدوره 7، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه روان پرستاری Iranian Journal of  Psychiatric Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4111