[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1398 ) ::
جلد 7 شماره 3 صفحات 63-69 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر هوش هیجانی بر صلاحیت بالینی دانشجویان
بهزاد ایمنی* ، میترا زندیه ، علی مهدیون
دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، behzadiman@yahoo.com
چکیده:   (856 مشاهده)
مقدمه: هوش هیجانی، توجه به احساسات و هیجانات خود و دیگران، تمایز گذاشتن بین آنها و استفاده از آنها برای هدایت افکار و اعمال خود می‌باشد. هوش هیجانی یکی از مؤلفه‌هایی است که می‌تواند بر روی صلاحیت بالینی و حرفه‌ای مؤثر باشد. این مطالعه به بررسی تأثیر هوش هیجانی بر صلاحیت بالینی دانشجویان اتاق عمل و هوشبری دانشکده پیراپزشکی همدان پرداخته است.
روش کار: این پژوهش مقطعی از نوع توصیفی – همبستگی بود که بر روی 54 دانشجوی اتاق عمل و هوشبری دانشکده پیراپزشکی همدان در سال 1397 انجام شد. نمونه گیری بصورت سرشماری و از کلیه دانشجویان اتاق عمل و هوشبری که کارآموزی در عرصه داشتند، انجام شد. ابزار گردآوری داده‌ها در این پژوهش شامل پرسشنامه هوش هیجانی پرستاران ایمنی و همکاران (2018) و پرسشنامه ارزیابی صلاحیت بالینی لئو (2007) و همکاران بود. داده‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS 23 تجزیه و تحلیل شد. جهت تجزیه و تحلیل داده‌ها از آزمون‌های همبستگی، کروسکال والیس، آزمون کای دو و رگرسیون استفاده شد.
یافته‌ها: تحلیل داده‌ها نشان داد که بین هوش هیجانی و صلاحیت بالینی دانشجویان هوشبری، رابطه‌ی خطی مستقیم، مثبت و معناداری وجود داشت. از طرفی بین هوش هیجانی و صلاحیت بالینی دانشجویان اتاق عمل، رابطه‌ی خطی مستقیم، مثبت و معناداری وجود داشت. با توجه به نمره خود گزارشی هوش هیجانی دانشجویان که بین 300-60 بود، میانگین نمرات هوش هیجانی در دانشجویان هوشبری در حد خوب (87%) و در دانشجویان اتاق عمل هم در حد خوب (89%) بوده است. از طرفی با توجه به نمره خود گزارشی صلاحیت بالینی دانشجویان که بین 275-55 بود، میانگین نمرات صلاحیت بالینی در دانشجویان هوشبری در حد خوب (84%) و در دانشجویان اتاق عمل در حد خوب (86%) بوده است. ضمناً بر اساس دیگر گزارشی میانگین نمرات هوش هیجانی در دانشجویان هوشبری در حد خوب (84%) و در دانشجویان اتاق عمل نیز در حد خوب (86%) بوده است و همچنین میانگین دیگر گزارشی نمرات صلاحیت بالینی در دانشجویان هوشبری در حد خوب (82%) و در دانشجویان اتاق عمل در حد خوب (83%) بوده است.
نتیجه گیری: بر اساس یافته‌های این مطالعه توصیه می‌شود مدیران و اعضا هیات علمی گروه‌های اتاق عمل و هوشبری نسبت به آموزش مهارتهای هوش هیجانی به دانشجویان جهت افزایش صلاحیت بالینی اقدام نمایند، تا دانشجویان از صلاحیت حرفه‌ای و بالینی بیشتری در مراقبت از بیماران برخوردار باشند.
 
واژه‌های کلیدی: صلاحیت بالینی، هوش هیجانی، اتاق عمل، هوشبری
متن کامل [PDF 1135 kb]   (333 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۸/۱/۱۴
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

imani B, zandyeh M, mahdiyoun A. The Effect of Emotional Intelligence on the Clinical Competency. IJPN. 2019; 7 (3) :63-69
URL: http://ijpn.ir/article-1-1353-fa.html

ایمنی بهزاد، زندیه میترا، مهدیون علی. بررسی تأثیر هوش هیجانی بر صلاحیت بالینی دانشجویان. روان پرستاری. 1398; 7 (3) :63-69

URL: http://ijpn.ir/article-1-1353-fa.htmlدوره 7، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه روان پرستاری Iranian Journal of  Psychiatric Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4111