[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 4 - ( مهر و آبان 1398 ) ::
جلد 7 شماره 4 صفحات 50-56 برگشت به فهرست نسخه ها
رضایت زناشویی در پرستاران متأهل بیمارستان های شهر تهران: نقش پیش بین ذهن آگاهی، خانوادۀ اصلی و مهارت های مقابلۀ زوجی ‌
سیده فاطمه موسوی*
دانشیار گروه روانشناسی پژوهشکده زنان دانشگاه الزهراء(س)، تهران، ایران ، f.mousavi@alzahra.ac.ir
چکیده:   (208 مشاهده)
مقدمه:  مطالعۀ الگوهای تعاملی کسب­شده در خانوادۀ اصلی، آگاهی و پذیرش هیجانات فردی و کیفیت مقابلۀ زوجی در مواجهه با استرس­های بیرونی در پرستاران متأهل که بیش­تر تحت فشارهای ناشی از زندگی خانوادگی و شغلی هستند، ضرورتی است که با هدف مطالعۀ عوامل زمینه­ای، فردی و تعاملی بر میزان رضایت از زندگی زناشویی در این پژوهش به آن پرداخته می­شود.
روش کار: روش پژوهش توصیفی و از نوع همبستگی است. جامعۀ آماری پژوهش کلیۀ پرستاران متأهل شاغل در بیمارستان­های دولتی و غیردولتی شهر تهران در محدودۀ زمانی زمستان تا بهار سال 97-1396 بودند که از آن میان، 255 پرستار شامل 162 نفر شاغل در بیمارستان دولتی و 93 نفر در بیمارستان غیردولتی به روش دردسترس و داوطلبانه برای شرکت در پژوهش انتخاب شدند. ابزارهای پژوهش شامل پرسشنامه پنج وجهی ذهن­آگاهی (FFMQ)، مقیاس سنجش رضایت از رابطه (RAS)، مقیاس مقابلۀ زوجی (DCI) و مقیاس خانوادۀ اصلی ( FOS) بودند.
یافته ­ها:  نتایج نشان داد که بین افزایش نمرات پرستاران در ابعاد استقلال همراه با صراحت بیان، مسئولیت، احترام به سایرین، بازبودن با دیگران، ایجاد فضای گرم در خانه، حل­تعارض بدون استرس، حساسیّت نسبت به مفاهمه و همدلی و ایجاد اعتماد از مؤلفه­های خانوادۀ اصلی با رضایت از رابطه زناشویی (0/001>p)، بین مؤلفه­های ذهن ­آگاهی با رضایت زناشویی (0/001>p) و بین مهارت­های مقابلۀ زوجی در پرستاران با رضایت زناشویی (0/001>p) رابطۀ مستقیم و معناداری وجود دارد. نتایج همچنین نشان داد که مهارت­های مقابله با استرس به تنهایی% 72 و ذهن­آگاهی در گام دوم همراه با مهارت­های مقابله در مجموع% 77 از واریانس رضایت از رابطۀ زناشویی را در پرستاران تبیین می کند.
نتیجه­ گیری: آگاهی از عوامل فردی، تعاملی و زمینه­ای موثر بر رضایت زناشویی به عنوان عامل محافظت­کننده در برابر فشارهای شغلی-خانوادگی متوجه پرستاران می­تواند زمینۀ ارتقای کیفیت زندگی را در آن­ها افزایش دهد.
 
واژه‌های کلیدی: ذهن آگاهی، مقابلۀ زوجی، رضایت زناشویی، خانواده اصلی.‌
متن کامل [PDF 1323 kb]   (97 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۸/۲/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mousavi S F. Marital Satisfaction in Married Nurses in Tehran Hospitals: ‎The Predictive Role of Mindfulness, Family of Origin, and Dyadic Coping ‎Skills. IJPN. 2019; 7 (4) :50-56
URL: http://ijpn.ir/article-1-1368-fa.html

موسوی سیده فاطمه. رضایت زناشویی در پرستاران متأهل بیمارستان های شهر تهران: نقش پیش بین ذهن آگاهی، خانوادۀ اصلی و مهارت های مقابلۀ زوجی ‌. روان پرستاری. 1398; 7 (4) :50-56

URL: http://ijpn.ir/article-1-1368-fa.htmlدوره 7، شماره 4 - ( مهر و آبان 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه روان پرستاری Iranian Journal of  Psychiatric Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4030