[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 8، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1399 ) ::
جلد 8 شماره 6 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی واقعیت درمانی گروهی بر بهزیستی اجتماعی، امید به زندگی و منبع کنترل در زنان مبتلا به اختلال وسواس
جمیله زویداوی ، سحر صفرزاده*
دانشگاه آزاد اسلامی واحداهواز ، safarzadeh1152@yahoo.com
چکیده:   (248 مشاهده)
مقدمه: اختلال وسواس، یکی از شایع ترین بیماری­های روان­شناختی جامعه­ کنونی است که به موجب آن رفتار فردی و اجتماعی شخص، دچار مشکل می­شود و اثرات مخربی بر کارکردهای طبیعی زندگی دارد. بنابراین، پژوهش حاضر با هدف تعیین میزان اثربخشی واقعیت­درمانی گروهی بر بهزیستی­اجتماعی، امید به زندگی و منبع­کنترل در زنان مبتلا به اختلال وسواس انجام شد.
روش­ کار: مطالعه حاضر از نوع نیمه آزمایشی[i1]  با طرح پیش­آزمون-پس­آزمون با گروه کنترل همراه با دوره پیگیری بود. جامعه پژوهش شامل کلیه زنان مبتلا به اختلال وسواس شهر اهواز در سال 1397 بودند که از میان آنها 30 نفر به شیوه نمونه­گیری در دسترس انتخاب و سپس به روش تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل گمارده شدند (هر گروه 15نفر). گروه آزمایش طی 8 جلسه60 دقیقه­­ای در معرض واقعیت­درمانی گروهی گلاسر (2003) قرار گرفتند و گروه کنترل، درمانی دریافت نکردند. ابزار پژوهش شامل پرسشنامه بهزیستی­اجتماعی (کیز، 1998)، پرسشنامه امید­به­زندگی (اسنایدر و همکاران، 1991) و پرسشنامه منبع­کنترل (راتر، 1966) بودند. ­داده­ها با استفاده از روش تحلیل واریانس اندازه گیری مکرر و تعقیبی بونفرونی در نرم افزار SPSS-24 تحلیل شدند.
یافته­ها: نتایج تحلیل نشان داد که واقعیت درمانی در بهبود بهزیستی­اجتماعی، امید به زندگی و منبع­کنترل درونی و کاهش منبع کنترل بیرونی در زنان مبتلا به اختلال وسواس در گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل تأثیر معنی داری داشته و این تاثیر در مرحله پیگیری نیز باقی مانده است(001/0>P). در مرحله پس آزمون و همچنین پیگیری در متغیرهای بهزیستی­اجتماعی، امید به زندگی و منبع­کنترل درونی و بیرونی گروه کنترل با گروه درمان تفاوت معنی داری وجود دارد(001/0>P).
نتیجه­­گیری: نتایج حاکی از اثربخشی واقعیت­درمانی گروهی بر بهزیستی­اجتماعی، امید­به­زندگی و منبع­کنترل درونی و بیرونی در زنان مبتلا به اختلال وسواس بود. بنابراین، پیشنهاد می­گردد که از این روش در کنار سایر روش­های درمانی برای بهبود ویژگی­های روان­شناختی افراد دارای اختلال وسواس استفاده شود.  
واژه‌های کلیدی: واقعیت‌درمانی، بهزیستی اجتماعی، امید به زندگی، کنترل درونی - بیرونی، اختلال وسواس.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/4/19 | پذیرش: 1399/9/10 | انتشار: 1399/9/10 | انتشار الکترونیک: 1399/9/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zweidawi J, Safarzadeh S. Effectiveness of Group Reality Therapy on Social Well-being, Life Expectancy and Locus of Control in Women with Obsessive-Compulsive Disorder. IJPN. 2021; 8 (6)
URL: http://ijpn.ir/article-1-1610-fa.html

زویداوی جمیله، صفرزاده سحر. اثربخشی واقعیت درمانی گروهی بر بهزیستی اجتماعی، امید به زندگی و منبع کنترل در زنان مبتلا به اختلال وسواس. روان پرستاری. 1399; 8 (6)

URL: http://ijpn.ir/article-1-1610-fa.htmlدوره 8، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه روان پرستاری Iranian Journal of  Psychiatric Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4282