[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1398 ) ::
جلد 7 شماره 1 صفحات 89-96 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر مشاوره پرستاری بر اضطراب اعضای خانواده بیماران تحت جراحی تراکئوستومی
مینا صادقی ، شایسته صالحی*
دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اصفهان ( خوراسگان)، اصفهان، ایران ، sh.salehi@khuisf.ac.ir
چکیده:   (346 مشاهده)
مقدمه: تشخیص بیماری و بستری شدن یکی از اعضاء خانواده در تمامیت ساختار خانواده اخلال ایجاد می‌کند. در این مدت اعضای خانواده تغییر در نقش را تجربه کرده و احساس ترس، اضطراب و ناامنی می‌کنند. پژوهش حاضر با هدف تعیین تأثیر مشاوره پرستاری بر اضطراب خانواده بیماران جراحی تراکئوستومی بستری در بیمارستان شهید رجایی شهر شیراز انجام شده است.
روش کار: مطالعه حاضر از نوع شبه تجربی بوده و در آن از طرح پیش آزمون- پس آزمون با گروه شاهد استفاده شد. جامعه آماری کلیه خانواده بیماران جراحی تراکئوستومی بستری در بیمارستان شهید رجایی شهر شیراز در نیمه اول سال 1396 تشکیل دادند. از طریق روش نمونه گیری مبتنی بر هدف و بر اساس معیارهای ورود 60 نفر انتخاب و به صورت تصادفی با استفاده از جدول اعداد تصادفی در دو گروه مداخله و شاهد قرار گرفتند. در گروه مداخله مشاوره پرستاری طراحی شده طی جلساتی از زمان پذیرش تا زمان ترخیص با عضو خانواده بیمار انجام گرفت؛ در گروه کنترل بدون مداخله خاصی، اطلاعات طبق روتین بیمارستان ارائه گرد. نمونه‌ها قبل و بعد از مداخله، پرسشنامه اضطراب اشپیل برگر را تکمیل کردند. داده‌ها با نرم‌افزار آماری SPSS19 و با استفاده از آزمون‌های آماری کای اسکوئر، دقیق فیشر، تی مستقل و زوجی تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که بین دو گروه مداخله و شاهد از نظر توزیع متغیرهای زمینه‌ای تفاوتی وجود نداشت. میانگین میزان اضطراب قبل از مداخله درگروه مداخله (16/6 ± 76/98) و در گروه شاهد (76/5 ± 36/96) بود که بعد از مداخله در گروه مداخله به (88/7 ± 00/71) و در گروه شاهد به (20/5 ± 16/96) رسید و این اختلاف در گروه مداخله معنی دار بود (001/0P<).
نتیجه گیری: با توجه به نتایج به دست آمده می‌توان ذکر نمود که مشاوره پرستاری در کاهش میزان اضطراب خانواده بیماران جراحی تراکئوستومی مؤثر است. بنابراین می‌توان با یک مداخله ساده، کم هزینه و مؤثر اضطراب خانواده بیماران جراحی تراکئوستومی را کاهش داد.
 
واژه‌های کلیدی: مشاوره پرستاری، اضطراب، خانواده، جراحی تراکئوستومی
متن کامل [PDF 1699 kb]   (154 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۱۴
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sadeghi M, Salehi S. The Effect of Nursing Consultation on Anxiety of Tracheostomy Patient's Family. IJPN. 2019; 7 (1) :89-96
URL: http://ijpn.ir/article-1-1185-fa.html

صادقی مینا، صالحی شایسته. بررسی تأثیر مشاوره پرستاری بر اضطراب اعضای خانواده بیماران تحت جراحی تراکئوستومی. روان پرستاری. 1398; 7 (1) :89-96

URL: http://ijpn.ir/article-1-1185-fa.htmlدوره 7، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه روان پرستاری Iranian Journal of  Psychiatric Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3937