[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 5 - ( آذر و دی 1398 ) ::
جلد 7 شماره 5 صفحات 1-9 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر رهبری تحولگرا و معنویت بر تمایل به ترک خدمت و رضایت شغلی با میانجیگری تاب آوری، سازگاری شغلی و درگیری شغلی
شبنم فتحی زاده* ، محمد حسنی ، حسن قلاوندی
کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه ارومیه، ارومیه، ایران ، shabnamfathizadeh@gmail.com
چکیده:   (389 مشاهده)

مقدمه: رهبری تحول­گرا و معنویت از زمره موضوعات پژوهشی بسیار مهم برای محیطهای کار محسوب می­شوند، چرا که این پدیده­ها، از عوامل اصلی اثرگذار بر رفتارهای سازمانی محسوب می­گردد. پژوهش حاضر با هدف بررسی تأثیر رهبری تحولگرا و معنویت برتمایل به ترک خدمت و رضایت شغلی با میانجیگری تاب آوری، سازگاری­شغلی و درگیری شغلی در میان پرستاران بیمارستان امام رضا­(ع) ارومیه، صوررت گرفته است.
روش کار: این پژوهش، به­صورت معادلات ساختاری انجام شد. جامعه آماری کلیه پرستاران بیمارستان امام رضا­(ع) ارومیه که مشتمل بر 275 نفر بودند. و از این میان بر اساس جدول مورگان 200 نفر  به روش نمونه­گیری تصادفی ساده به عنوان نمونه انتخاب شدند. داده­ها از طریق پرسشنامه­های استاندارد جمع­آوری گردید. به منظور ارزیابی روابط بین متغیرهای مکنون و اندازه­گیری شده در الگوی مفهومی، از مدل­یابی معادلات ساختاری استفاده شد.
یافته­ ها: نتایج نشان داد که رهبری تحولگرا به واسطه تاب آوری و درگیری شغلی بر رضایت (42/0 =β، 05/0 =β)  به صورت مثبت و بر تمایل به ترک خدمت (28/0- =β، 05/0-=β)  به صورت منفی تأثیر دارد. همچنین معنویت به واسطه تاب آوری و درگیری شغلی بر رضایت (17/0 =β، 05/0 =β) به صورت مثبت و بر تمایل به ترک خدمت (12/0- =β، 06/0-=β) به صورت منفی تأثیر دارد. رهبری تحولگرا و معنویت به واسطه سازگاری شغلی بر رضایت شغلی تأثیر ندارند ولی رهبری تحولگرا به واسطه سازگاری شغلی بر تمایل به ترک خدمت (09/0-=β) به صورت منفی تأثیر دارد. و معنویت به واسطه سازگاری شغلی بر تمایل به ترک خدمت تأثیر ندارد.
نتیجه­ گیری: براساس یافته­های پژوهش تاب­آوری و درگیری­شغلی رابطه بین رهبری تحولی و معنویت را با رضایت شغلی و ترک خدمت را تحت تاثیر قرار می­دهند. این نتایج بر ضرورت بازشناسی نقش میانجی تاب اوری شغلی و درگیری شغلی در بررسی رابطه علی رهبری تحولی و معنویت را با رضایت شغلی و ترک خدمت تاکید می­کند.
 
واژه‌های کلیدی: رهبری تحولگرا، معنویت، تاب آوری، سازگاری شغلی، درگیری شغلی، ترک خدمت، رضایت شغلی، پرستاران.
متن کامل [PDF 1279 kb]   (288 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۸/۲/۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

fathizadeh S, Hassani M, ghalavandi H. Investigating the effect of transformational leadership and spirituality on turnover intention and job satisfaction; the mediating role of resiliency, career adaptability and job involvement. IJPN. 2019; 7 (5) :1-9
URL: http://ijpn.ir/article-1-1360-fa.html

فتحی زاده شبنم، حسنی محمد، قلاوندی حسن. بررسی تأثیر رهبری تحولگرا و معنویت بر تمایل به ترک خدمت و رضایت شغلی با میانجیگری تاب آوری، سازگاری شغلی و درگیری شغلی. روان پرستاری. 1398; 7 (5) :1-9

URL: http://ijpn.ir/article-1-1360-fa.htmlدوره 7، شماره 5 - ( آذر و دی 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه روان پرستاری Iranian Journal of  Psychiatric Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4072